Przejdź do strony z wysokim kontrastem

Kalendarz imprez


Pogoda

Bednary 2016

DODANO: 2016-09-13 12:39:39

ZODR BARZKOWICE zaprasza do udziału w wyjeździe autokarowym zorganizowanym dnia 25.09.2016 (niedziela) na Targi Rolne Agro-show Bednary.

Szczegóły i zapisy u Pani Iwony Kolasa-Sobczak doradcy rolniczego w Dobrzanach lub pod numerem telefonu 505-475-496.

czytaj więcej →

Kampania społeczna „Too young to drink”

DODANO: 2016-09-08 12:43:08

Pomorze Zachodnie włączyło się do międzynarodowej kampanii społecznej Too Young To Drink. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

W piątek 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Pomorze Zachodnie zaangażowane jest w międzynarodową  kampanię „Too young to drink”.

Hasłem kampanii umieszczonym na plakatach we wszystkich krajach uczestniczących w kampanii jest hasło "Too Young To Drink". Organizatorami kampanii są: European FASD Alliance,
NO FAS - National Organisation Fetal Alcohol Syndrome, Eurocare oraz Mamma Beve Bimbo Beve.

W zeszłorocznej edycji w kampanii wzięło udział ponad 60 organizacji z 30 krajów świata.

Syndrom FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) został wykryty we Francji w latach 60- tych. Z badań wynika, że dzieci, które rodzą się z syndromem FAS jest 9 na 1 tys. urodzeń. Alkohol spożyty przez mamę przenika przez łożysko i po 40 min. dziecko ma takie samo jego stężenie w organizmie co ona. Jest jednak różnica: w reagowaniu organizmu dziecka i matki na szkodliwy środek. Dziecko nie ma jeszcze wykształconej wątroby, która jest odpowiedzialna za metabolizowanie alkoholu, więc jego organizm nie może się bronić tak, jak organizm matki. Alkohol uszkadza najbardziej mózg a także narządy wewnętrzne malucha. Dzieci dotknięte alkoholowym zespołem płodowym często rodzą się ze zdeformowanymi rysami twarzy, niską masą urodzeniową oraz dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego. Dziecko w przyszłości może mieć kłopoty z nauką, koordynacją ruchową, słyszeniem
i rozumieniem, może mieć także trudności ze znalezieniem sobie przyjaciół - bo inaczej wygląda lub inaczej się zachowuje.

Dzieciom urodzonym z FAS pomóc może szybka diagnoza i odpowiednia rehabilitacja, trzeba jednak pamiętać, że uszkodzenia spowodowane alkoholem są trwałe - nie można ich całkowicie wyleczyć. 
Zapobieganie FAS jest niezwykle proste, gdyż wystarczy, aby kobieta w ciąży nie spożywała napojów alkoholowych. Nieprawdą jest, że kieliszek czerwonego wina w ciąży nie zaszkodzi. Zaszkodzi, a w przyszłości może mieć poważne konsekwencje.

  1. Strona internetowa kampanii;  http://eufasd.org/
  2. Link do informacji o zeszłorocznej edycji: http://www.wws.wzp.pl
czytaj więcej →

Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego! Rusza nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos

DODANO: 2016-09-05 12:02:20

O akcji Masz Głos:

Prowadzona przez Fundację im. Stefana Batorego akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje sie wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1700 grup, organizacji i instytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.

Zarejestruj się już dziś za pośrednictwem strony www.maszglos.pl i weź udział we wrześniowych szkoleniach. Nabór do akcji trwa do 30 września.

Dołącz do akcji!

 

czytaj więcej →

Biutetyn Informacji Publicznej

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta

Monitor Polski

Dzienniki Ustaw

Elektroniczne widokówki

elektroniczna widokówka

elektroniczny samorząd

ANR

ARiMR

ARiMR

Mapy

Ostrzeżenia

Komunikaty pogodowe

Multimedia

Galerie zdjęć

nasz kanał TV

Kampanie

Bezazbestu

WKU

Urząd Pracy